7 luty 2024

Mikołów: zakątki Wyżyny Śląskiej

zdjęcie: Mikołów: zakątki Wyżyny Śląskiej / By Pufacz [CC BY-SA 3.0 DEED (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)], via Wikimedia Commons
By Pufacz [CC BY-SA 3.0 DEED (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)], via Wikimedia Commons
Mikołów z historycznymi korzeniami otacza niepowtarzalnymi krajobrazami. Znajduje się tuż obok Katowic i Tychów, co sprawia, że stanowi idealną bazę do odkrywania okolicznych atrakcji.
REKLAMA

Tego szukamy w Mikołowie

Przekonaj się, co kryje się pod najczęściej wyszukiwanymi frazami internautów, takimi jak: Mikołów praca, Mikołów pogoda, Mikołów, bazylika Mikołów, auchan Mikołów, leroy merlin Mikołów.

Jeśli jesteś osobą, która chce dowiedzieć się czegoś więcej o Mikołowie, tutaj możesz przeczytać kilka słów o jego historii.
Nazwa tego miasta wywodzi się od imienia Mikołaj, jednak nie jest bezpośrednio związana ze św. Mikołajem, lecz raczej pochodzi od imienia Mikoła lub Mikuła, które prawdopodobnie nosił któryś z dawnych dziedziców tego obszaru. Przez większość historii dominującą nazwą było Mikułów, choć w różnych okresach zapisywano ją różnymi formami, takimi jak Miculow, Mikulow, Nicolaw, Mikulau itp. Nazwa Mikołów pojawiła się po raz pierwszy około 1760 r. i również była różnie zapisywana, zwłaszcza w okresie, gdy władze pruskie ograniczały używanie języka polskiego od II połowy XVIII wieku. W czasach panowania Hohenzollernów konkurencyjne były także dwie niemieckie formy nazwy miasta: Nikolai i Nicolai.

Pierwsza zachowana pieczęć z herbem Mikołowa pochodzi z XV wieku i przedstawia hełm rycerski z profilu, wieńczony dwoma pękami piór. Obecny herb nawiązuje do tych przedstawionych na pieczęciach z początku XIX wieku, przedstawiając hełm rycerski z podniesioną przyłbicą, widziany z przodu. Na szczycie hełmu umieszczone są cztery pióra w kolorach srebrnym, niebieskim, czerwonym i żółtym. Hełm przechodzący w napierśnik ozdabia złota rozeta. Współczesny herb został oficjalnie przyjęty w 1995 r.

W roku 1222 pojawia się najstarsza odnotowana data w historii Mikołowa. Książę opolski Kazimierz wydał wówczas dokument nadający przywileje biskupowi wrocławskiemu Wawrzyńcowi, a jako świadek został wymieniony kasztelan Andrzej z Mikołowa, znany również jako comes Andreas. W połowie XIII wieku zanotowano upadek grodu, lecz nie jest pewne, czy nastąpił on w wyniku najazdów Tatarów czy wskutek wojen książąt piastowskich o tron krakowski. Wiadomo jednak, że w tym czasie zwiększyła się rola Pszczyny na tym obszarze, podczas gdy Mikołów stracił zarówno znaczenie polityczne, jak i ekonomiczne. W 1308 r. kasztelania została przeniesiona do Pszczyny, która z biegiem czasu stała się głównym ośrodkiem władzy dla panującego na tych ziemiach księcia.

Starego Mikołowa nie przywrócono do życia, ale zaczęło się tworzyć nowe miasto obok niego, po drugiej stronie potoku Jamna, który obecnie płynie podziemnym korytem. Nowe miasto zostało założone na prawie niemieckim i dało początek dzisiejszemu centrum Mikołowa z rynkiem i otaczającymi go uliczkami. W tym okresie wzniesiono również pierwszy kościół pod wezwaniem św. Wojciecha, obecnie znany jako Stary Kościół, mający dodatkowo Matkę Boską Śnieżną jako drugiego patrona.

W XIV wieku Mikołów znalazł się pod panowaniem Czech, stając się w XVI wieku częścią monarchii Habsburgów.

Kluczowym wydarzeniem w historii miasta jest rok 1547, gdy właściciel ziemi pszczyńskiej, Jan Turzo, nadał Mikołowowi prawa miejskie. Zgodnie z tymi uprawnieniami co roku powoływano radę miejską składającą się z 4 rajców, z których jeden pełnił funkcję burmistrza, przewodniczącego radzie.

Wskutek wojen śląskich w 1742 r. Mikołów stał się częścią państwa pruskiego, a pod rządami Hohenzollernów pozostawał aż do 1918 r. W 1808 r. w wyniku pruskich reform Mikołów przestał być miastem prywatnym. Nowa ustawa o miastach przywróciła samorząd miejski i wybieralną radę miejską.

W 1842 r. w Mikołowie powstała odlewnia żelaza o nazwie Huta "Maria Ludwika", zlokalizowana w północnej części miasta, przy szosie do Katowic. Pierwotnie specjalizowała się w produkcji gwoździ i łyżek, ale z czasem musiała zaniechać tej działalności.

Dynamiczny rozwój przemysłu w XIX wieku spowodował wzrost liczby mieszkańców Mikołowa, zwłaszcza pracowników fabrycznych, którzy często pozostawali związani z rolnictwem, prowadząc małe gospodarstwa, aby poprawić swoje warunki życia.

Początek XX wieku przyniósł kolejne znaczące zmiany. W 1918 r. Polska odzyskała niepodległość, a w 1922 r. Mikołów wraz z częścią Górnego Śląska znalazł się w granicach II Rzeczypospolitej. Niemieckie wojska opuściły Mikołów w styczniu 1945 r.

W 1995 r. do Mikołowa zostało włączone sołectwo Bujaków, a w 1999 r. miasto uzyskało status miasta powiatowego. Powiat mikołowski obejmuje Mikołów, Łaziska Górne, Orzesze, Ornontowice oraz Wyry.

Nie przegap

>Dane statystyczne
>Fakty
>Pogoda
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Mikołów
22.9°C
wschód słońca: 05:15
zachód słońca: 20:06
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Mikołowie

kiedy
2024-05-09 19:00
miejsce
Herbaciarnia Herbateka, Mikołów,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-12 18:00
miejsce
ARTeria, Ornontowice, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-18 18:00
miejsce
Miejski Dom Kultury, Łaziska...
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-25 20:30
miejsce
Herbaciarnia Herbateka, Mikołów,...
wstęp biletowany