reklama
kategoria: Społeczne
8 październik 2024

Pomoc dla powodzian jeszcze długo będzie potrzebna

zdjęcie: Pomoc dla powodzian jeszcze długo będzie potrzebna / fot. PAP
fot. PAP
Zbiórki społeczne i praca wolontariuszy na terenach popowodziowych będą jeszcze długi potrzebne. Szczególnie, gdy osłabnie zainteresowanie społeczeństwa, bo kamery telewizyjne zgasną - powiedział PAP prezes Polskiej Akcji Humanitarnej Maciej Bagiński.
REKLAMA

Maciej Bagiński nowy szef Polskiej Akcji Humanitarnej (w połowie br. zastąpił na stanowisku założycielkę tej organizacji Janinę Ochojską) powiedział w rozmowie z Polską Agencją Prasową, że niespełna miesiąc po powodzi wśród mieszkańców dotkniętych kataklizmem przeważają obawy o przyszłość, m.in. o odbudowę zniszczonych przez domów.

Prezes PAH był m.in. w Lądku Zdroju, Kłodzku i małej miejscowości - Żelazno. Zrelacjonował, że widział łóżka, komody, zabawki, pralki i lodówki piętrzące się przed budynkami, zalegające przed domami i czekające na wywiezienie. "Jadąc ulicami wzdłuż tych podwórek, czułem, jakbym przejeżdżał komuś przez sypialnię, pokój stołowy, kuchnię. Sprzątają, myślą o odbudowie" - powiedział.

Jego zdaniem "idzie druga katastrofa, która ma związek z tym, co dzieje się w głowach". "Ludzie tam płaczą. Rozmawialiśmy z takim starszym panem, po osiemdziesiątce. Powiedział, że stracił dom i już niczego nie odbuduje, nawet jeśli dostałby te sto czy dwieście tys. zł, to jego nie będzie stać na odbudowę i nie wie, co z nim będzie. Takich dramatów jest tam mnóstwo, a organizacje pomocowe, nawet przy najbardziej szczodrych zbiórkach, nie są w stanie odbudować ludziom domów" - zrelacjonował.

Zapytany, na ile państwu uda się wywiązać z obietnicy pełnej pomocy powodzianom i odbudowy "plus", prezes PAH powiedział, że obecnie jesteśmy dopiero na początku usuwania skutków tego kataklizmu. "Ludzi, którym trzeba pomóc, są dziesiątki tysięcy, a idą jesień i zima. Każda zbiórka społeczna i każda obecność wolontariuszy na miejscu są i długo jeszcze będą bardzo potrzebne. Szczególnie gdy osłabnie zainteresowanie społeczeństwa, bo kamery telewizyjne zgasną. Zresztą do wielu tych mniejszych miejscowości one nigdy nie wjechały" - podkreślił.

Zaznaczył, że potrzebne będzie długofalowe psychologiczne wsparcie powodzian. "Jako PAH będziemy chcieli również je zapewnić, skala zapotrzebowania na tę pomoc jest jednak znacznie większa niż nasze możliwości - zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych, zwłaszcza osób starszych" - wskazał Maciej Bagiński.

Oceniając to, jak przebiegało udzielanie pomocy przez polskie społeczeństwo po powodzi szef PAH powiedział, że czasami brakowało koordynacji. "Nie przesadzałbym jednak z krytyką. Jeśli nawet trafiło, np. za dużo zgrzewek wody, to ona prędzej czy później zostanie wypita. Generalnie takich potknięć pomocowych było tym razem mniej niż przy poprzednich powodziach, kiedy w ramach darów ludzie pozbywali się jakichś starych, zniszczonych rzeczy, robiąc sobie w szafach porządki" - stwierdził.

Odpowiadając na pytanie, jak długo pomoc takich organizacji, jak PAH będzie na terenach popowodziowych potrzebna, powiedział, że takie wsparcie ma trzy etapy.

Pierwsza to - jak wskazał - natychmiastowa pomoc zaraz po katastrofie, kiedy chodzi o to, by dostarczyć ludziom wodę i prowiant - by mogli zjeść i przeżyć.

"To jest za nami, poszło bardzo sprawnie. Drugi etap to usuwanie zniszczeń i tym się teraz zajmujemy. Dostarczy potrzebny do tego sprzęt, m.in.: osuszacze, nagrzewnice, ozonatory, agregaty prądotwórcze, sanitariaty, pralki, lodówki oraz taczki i rękawice do sprzątania. Nasi pracownicy - w sumie kilkanaście osób - są teraz tam na miejscu i pracują w porozumieniu z lokalnymi władzami, które mają zmapowane potrzeby mieszkańców. Z nimi ustalamy, co i gdzie ma trafić. Dbamy przy tym o logistykę, czyli np. by osuszacz z jednego miejsca trafił możliwie szybko do kolejnego" - dodał.

Potem - jak powiedział - przyjdzie czas na odbudowywanie, ale, jak zaznaczył, to potrzeby na taką skalę, że pomóc musi przede wszystkim państwo.(PAP)

Autorka: Anita Karwowska

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Mikołów
2.3°C
wschód słońca: 07:28
zachód słońca: 16:23
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Mikołowie

kiedy
2025-01-25 18:00
miejsce
Miejski Dom Kultury, Łaziska...
wstęp biletowany
kiedy
2025-02-02 15:30
miejsce
ARTeria, Ornontowice, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2025-02-02 18:00
miejsce
ARTeria, Ornontowice, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2025-02-06 19:00
miejsce
Herbaciarnia Herbateka, Mikołów,...
wstęp biletowany