36 żołnierzy dołączyło do 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej
Uroczystość ślubowania odbyła się na tarnogórskim Rynku. Poza rekrutami, ich bliskimi, kombatantami, żołnierzami WOT i innych formacji wojska oraz pozostałych służb mundurowych zgromadziła m.in. przedstawicieli parlamentu i samorządów. Rzecznik 13. ŚBOT por. Tomasz Dzierga powiedział PAP, że wśród żołnierzy, którzy złożyli w sobotę przysięgę wojskową jest 10 kobiet.
Dowódca 13. ŚBOT płk Paweł Piątkowski w swoim wystąpieniu nawiązał do powodzi, która w ostatnich dniach dotknęła mieszkańców południowej Polski. Przypomniał, że do pomocy powodzianom i w usuwaniu skutków powodzi włączyli się również żołnierze obrony terytorialnej, działając ramię w ramię z mieszkańcami, strażakami i innymi służbami. „To jest ten czas, kiedy można sprawdzić wspólne działanie wszystkich elementów administracji i służb, skierowanych do działań zarządzania kryzysowego” - zauważył dowódca.
Wydarzenia z ostatnich dni - dodał płk Piątkowski - to dowód na to, że WOT przygotowane są nie tylko do walki zbrojnej w obronie swoich lokalnych społeczności, ale też w dobie kryzysu realizują działania o charakterze niemilitarnym. „To dzięki ich działaniom wszyscy mieszkańcy mogą czuć się bezpiecznie” - zapewnił dowódca 13. ŚBOT.
Po sobotnim ślubowaniu 13. ŚBOT liczy już ponad 2600 ochotników, służy w niej także blisko 250 żołnierzy zawodowych. W skład Brygady wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty w województwach śląskim i opolskim – w Gliwicach, Cieszynie, Brzegu, Opolu oraz w Częstochowie, a także kompanie dowodzenia, logistyczna i saperów. Jednostka dziedziczy tradycje powstań śląskich, jej patronem jest ppłk Tadeusz Puszczyński, ps. Konrad Wawelberg – uczestnik III powstania śląskiego i dowódca grupy dywersyjnej, prowadzącej działania specjalne.
Wojska Obrony Terytorialnej to piąty rodzaj sił zbrojnych, obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej oraz Wojsk Specjalnych. Powstały na początku 2017 r. Wojska OT opierają swój potencjał na żołnierzach-ochotnikach. Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju jest to m.in. przeciwdziałanie klęskom żywiołowym i zwalczanie ich skutków oraz prowadzenie działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT ma być wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić ma siłę wiodącą. Aktualnie na WOT składa się 18 brygad, dwa centra szkolenia, Jednostka Wojskowa Działań Niekonwencjonalnych Gryf, Szkoła Podoficerska SONDA oraz batalion dowodzenia.(PAP)
kon/ par/