Czwartkowy pożar budynku wielorodzinnego w Ząbkach strawił cały dach obiektu, spłonęły wszystkie lokale mieszkalne na czwartej kondygnacji, a pozostałe mieszkania są zniszczone m.in. przez zalanie. Bez dachu nad głową zostało ponad pięćset osób.
Premier Donald Tusk zdecydował o uruchomieniu specjalnej finansowej pomocy poszkodowanym. „Wojewoda mazowiecki Mariusz Frankowski przekazał już pieniądze na doraźną pomoc do Urzędu Miasta Ząbki w wysokości ponad 1,6 mln zł” - poinformował Mazowiecki Urząd Wojewódzki (MUW). Urząd podkreślił, że pogorzelcy niezwłocznie otrzymają wsparcie w wysokości 8 tys. zł na zaspokojenie podstawowych potrzeb bytowych.
Sekretarz miasta Patrycja Żołnierzak powiedziała PAP, że prawie wszyscy właściciele lokali złożyli wnioski o pomoc. „Jest ponad 200 mieszkań, dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej przed chwilą mi powiedziała, że może jeszcze 30 lokali zostało. Można powiedzieć, że zbliżamy się do końca” - przekazała.
Wcześniej informowała PAP, że od godz. 9 pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej przyjmują wnioski o wypłatę pieniędzy. „Myślę, że w poniedziałek zaczniemy je uruchamiać, dlatego że bank po prostu nie pracuje w weekend. Nikt nam nie przyjmie dyspozycji przelewu, ale w przyszłym tygodniu już będziemy fizycznie wypłacać pieniądze, ponieważ udało nam się je pozyskać na ten cel” - powiedziała.
Dodała, że priorytetem dla miasta jest obsługa poszkodowanych; pracują wszystkie służby, działa Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, psychologowie, a pracownicy z Urzędu Miasta koordynują akcję informacyjną.
„Staramy się, żeby wszyscy byli zaopiekowani i nie pozostawieni samym sobie” - zapewniła Żołnierzak.
Miejskie władze informują, że wnioski o wypłatę wsparcia w sobotę można składać w Szkole Podstawowej nr 3 w Ząbkach przy ul. Kościelnej 2, w godzinach od 8 do 16. Mieszkańcy, którzy utracili dowód osobisty, mogą założyć aplikację mObywatel w Urzędzie Miasta w Ząbkach (w sobotę w godz. 8-12 lub do ostatniego klienta).
W Szkole Podstawowej nr 3 działa całodobowy punkt informacyjny i pomocowy. Na miejscu dostępna jest też pomoc psychologiczna. Funkcjonuje też całodobowy numer kontaktowy - 662 663 979.
Osoby poszkodowane w pożarze, które potrzebują zakwaterowania, mogą zgłosić się do miejskiego urzędu przy ul. Wojska Polskiego 10. Na ten moment miasto zapewniło miejsca dla poszkodowanych w dwóch hotelach oraz w Szkole Podstawowej nr 3.
Budynek przy ul. Powstańców w Ząbkach był przykryty dwuspadowym dachem, którego konstrukcja była drewniana. Zdaniem strażaków to było powodem szybkiego rozprzestrzeniania się ognia, który rozwinął się pomiędzy sufitem piątej kondygnacji a przestrzenią dachową.
W kulminacyjnym momencie akcji gaśniczej na miejscu pracowało 45 samochodów gaśniczych, pięć cystern, osiem podnośników i drabin, 19 samochodów innych - w sumie 77 pojazdów, ponad 300 strażaków, z czego ponad 100 to ratownicy Państwowej Straży Pożarnej i około 200 Ochotniczej Straży Pożarnej.
W pożarze bloku nikt nie zginął. Śledztwo wszczęła Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga. (PAP)
ksi/ mick/ aba/
